Избeри според марка автомобил
Основната работа на акумулаторите е да създават електрическа енергия. Също така, те съхраняват тази енергия и са способни да я освобождават под формата на постоянен ток. Това звучи съвсем просто, на теория. На практика обаче, работата на акумулатора е далеч по-сложна, отколкото изглежда.
Всеки един акумулатор се състои от няколко броя клетки. А всяка една от тях, съответно, е съставена от 2 броя плочки или решетки – едната е изработена от олово, а другата – от оловен диоксид. Клетките или решетките са способни да произвеждат приблизително по 2 волта енергия. Най-често, в автомобилните акумулатори има по 6 броя клетки или иначе казано – една 12-волтова батерия.
В момента, в който вкарате ключа в стартера на автомобила или натиснете бутона „START”, се изпраща сигнал към акумулатора. След като той го получи, батерията преобразува химическата енергия, която е съхранявала до този момент, в електрическа такава. Благодарение на това, създаденото електрическо захранване се доставя до стартера, в резултат на което двигателя пали.
Акумулаторите доставят необходимата енергия на двигателя и не само – те осигуряват и захранване на светлините на автомобила, както и останалите аксесоари. На практика тази на пръв поглед не кой знае колко сложна, 12-волтова батерия е „живота“ на целия автомобил. Поради тази причина е особено важно към нея да се подхожда с необходимото внимание, за да ѝ се осигури максимално дълъг живот.